Team

Project Leaders

Robert Max Holmes
Senior Scientist
Woods Hole Research Center
149 Woods Hole Road
Falmouth, MA 02540-1644, USA
Office Phone: +1 508 444 1548
rmholmes@whrc.org

Bernhard Peucker-Ehrenbrink
Senior Scientist
Dept. Marine Chemistry & Geochemistry
Woods Hole Oceanographic Institution
360 Woods Hole Road, MS 25
Woods Hole, MA 02543-1541, USA
Office Phone: +1 508 289 2518
bpeucker@whoi.edu

 

Primary Science Staff

Woods Hole Oceanographic Institution (Falmouth, Massachusetts):

John “Chip” Breier
Marco Coolen
Valier Galy
Katherine Hoering
Bernhard Peucker-Ehrenbrink
Liviu Giosan
Britta Voss
Zhaohui Aleck Wang
Adam Soule
Sarah Rosengard
Jordon Hemingway
Carl Lamborg

Woods Hole Research Center (Falmouth, Massachusetts):

Ekaterina Bulygina
Mike T. Coe
Max Holmes
Paul Mann
Greg Fiske
Nadine Laporte
Rob Spencer

York University (Toronto, Canada):

Suzanne Tank

ETH Zürich, Switzerland:

Timothy I. Eglinton
Daniel Montluçon
Francien Peterse
Xiaojuan (Yvonne) Feng

Utrecht University, Netherlands:

Jorien Vonk

University of New Hampshire:

Wil Wollheim
Robert Stewart

 

Local Collaborators

Amazon River:

Jose Mauro Moura (Universidade Federal do Oeste do Parà [UFOPA])

Congo River:

Bienvenu Dinga (Republic of Congo)
José Nlandu Wabakanghanzi (D.R. Congo)

Danube River:

Florin Filip (Felipe) (FabricaDeCercetare, Romania)

Fraser River:

Helena Fraser (University of the Fraser Valley, Canada)
Bryce Downey (University of the Fraser Valley, Canada)
Jenna Fanslau (University of the Fraser Valley, Canada)
Sharon Gillies (University of the Fraser Valley, Canada)
Steven Marsh (University of the Fraser Valley, Canada)
Jocelyn Herbert (University of the Fraser Valley, Canada)
Garrett Macklam-Harron (University of the Fraser Valley, Canada)
Brayden Wiebe (University of the Fraser Valley, Canada)
Alida Janmaat (University of the Fraser Valley, Canada)
Mandy Alamwala (University of the Fraser Valley, Canada)
Michelle Bennett (University of the Fraser Valley, Canada)
Rosalie Luymes (University of the Fraser Valley, Canada)
Audrey Epp (University of the Fraser Valley, Canada)
Jeremy Venditti (Simon Fraser University)

Ganges – Brahmaputra Rivers:

Mustafizur Rahman (Dhaka University, Bangladesh)
M.A. Mahmud (Dhaka University, Bangladesh)
Christian France-Lanord (CRPG/CNRS Nancy, France)
Mahmud Razu (Dhaka University, Bangladesh)

Kolyma River:

Sergey Zimov (NE Science Station)
Nikita Zimov (NE Science Station)

Lena River:

Michael Suslov
Alexander Zhulidov

Mackenzie River:

Jerome Gaillardet (IPGP, Paris, France)
Mathieu Dellinger (IPGP, Paris, France)

Mississippi River:

Brad Rosenheim (Tulane University)
Michael Blum (Tulane University)
Mead Allison (Tulane University; Water Institute at Baton Rouge)

Ob River:

Alexander Zhulidov

Yangtze River:

Hongyan Bao (SKLEC, ECNU, Shanghai, China)
Ying Wu (SKLEC, ECNU, Shanghai, China)
Jing Zhang (SKLEC, ECNU, Shanghai, China)

Yenisey River:

Alexander Zhulidov

Yukon River:

Jonathan Waterhouse (Yukon River Inter-Tribal Watershed Council)
Ryan Toohey (Yukon River Inter-Tribal Watershed Council)
George R. Aiken (USGS, Boulder, CO)
Rob Striegl (USGS, Boulder, CO)
Nicole Herman-Mercer (USGS, Boulder, CO)
Clarence Lee Alexander (Yukon River Inter-Tribal Watershed Council)

 

Other Collaborators

Byron Crump (UMCES)
Karen Frey (Clark University)
Aron Stubbins (Skidaway Institute of Oceanography)
Chris Linder (Chris Linder Photography) – website design, maintenance, photography, cinematography